Strona Główna · Ciekawostki medyczne · Dowcipy o niewidomych · PROMOCJE · KontaktNiedziela, Kwietnia 28, 2024
Nawigacja
Strona Główna
O mnie
Rodzaje masażu
Drenaż limfatyczny
Rys historyczny
Szukaj
Kinesiotaping
Ciekawostki medyczne
Dowcipy o niewidomych
Cennik
Galeria
Ostatnie Artykuły
Aktywne życie takż...
Nadwaga przed 50. ro...
Psy potrafią wywęs...
Pionierska próba te...
Eksperci odradzajÄ… ...
Szybki kontakt
PUWO Wojciech Puchacz
ul. Wyszyńskiego 10
Zielona Góra
Tel 603 595 593

meil puwo@10g.pl

Moje oferty na OLX.pl

Jeśli lubisz czytać koniecznie zajrzyj na moje oferty na OLX.pl (dawniej Tablica.pl)

Będzie odrębne finansowanie rehabilitacji dzieci
NFZ OdrÄ™bne finansowanie kontraktów dla placówek rehabilitujÄ…cych dzieci oraz wprowadzenie systemu monitoringu dzieci – to tylko niektóre z szykowanych zmian legislacyjnych, jakie zaprezentowano 29 października 2014 r. w Sejmie podczas konferencji „Prawa Dziecka – Pacjenta”. ZorganizowaÅ‚ jÄ… Rzecznik Praw Dziecka we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta, Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia.

Podczas spotkania Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, i Rzecznik Praw Pacjenta, Krystyna Barbara Kozłowska, zaprezentowali uczestnikom - w tym dyrektorom szpitali pediatrycznych z całej Polski, konsultantom krajowym i wojewódzkim oraz parlamentarzystom - przygotowaną wspólnie Kartę Praw Dziecka - Pacjenta. Karta ma formę plakatu. Trafi do podmiotów leczniczych, m.in. szpitali, sanatoriów. Składa się z 13 punktów. Jest zestawieniem najważniejszych praw najmłodszych pacjentów. Prawa te wynikają z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Konwencji o prawach dziecka.

- Karta przypomina o podmiotowoÅ›ci dziecka i o tym, że ma ono prawo do wyrażania wÅ‚asnego zdania we wszystkich sprawach, które go dotyczÄ…. Personel medyczny i opiekunowie sÄ… zobowiÄ…zani do wysÅ‚uchania opinii dziecka – przypomniaÅ‚ Marek Michalak.

Dzieci głos mają

Przyjazne otoczenie i obecność najbliższych, a także godne traktowanie dziecka w placówce medycznej sprawiają, że przeżywa ono mniej stresu i szybciej zdrowieje.

- Z tej Karty możemy dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej o tym, do czego mamy prawo w szpitalu – mówiÅ‚ MikoÅ‚aj, jedno z dzieci goszczÄ…cych na konferencji.

Zaproszone przez Marka Michalaka dzieci mówiły też, jak ważne jest prawo do prywatności, np. nie bycia badanym w obecności innych rodziców małych pacjentów na sali, prawo do nauki i zabawy w szpitalu oraz troska i zainteresowanie personelu.

- Ze wzglÄ™dów zdrowotnych nie mogÄ™ spożywać części pokarmów, ale zdarzaÅ‚o siÄ™, że sama musiaÅ‚am informować o tym personel i dopilnować, bym otrzymaÅ‚a wÅ‚aÅ›ciwe jedzenie – mówiÅ‚a Agata, nastolatka z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… ruchowÄ…, uczestniczka debaty.

Za karę na mróz

Dzieci z niepełnosprawnościami są szczególnymi adresatami Karty.

- Dzieci sÄ… najbardziej wrażliwÄ… grupÄ… spoÅ‚ecznÄ…, a w tej grupie najwrażliwsze sÄ… dzieci z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami – podkreÅ›liÅ‚ w rozmowie z portalem Niepelnosprawni.pl Marek Michalak. - Pracujemy z prezes PRFON nad przyjaznym przeÅ‚ożeniem na jÄ™zyk dzieci Konwencji o prawach osób niepeÅ‚nosprawnych, tak, aby i dzieci mogÅ‚y praktycznie korzystać z zapisów tego aktu prawnego - dodaÅ‚.

Marek Michalak podkreślił, że maleje liczba skarg do Biura Rzecznika, dotyczących zakazu przebywania opiekuna z dzieckiem w szpitalu. Placówki w miarę możliwości wprowadzają udogodnienia, takie jak pokoje gościnne dla rodziców, osobne sanitariaty i aneksy kuchenne, pokoje zabaw dla dzieci. Nie wszędzie jest jednak idealnie.

- Wciąż docierajÄ… do nas skargi dotyczÄ…ce niewÅ‚aÅ›ciwego traktowania dzieci przez personel w szpitalach psychiatrycznych – dodaÅ‚a Krystyna Barbara KozÅ‚owska.

W jednym z przypadków, w którym interweniowaÅ‚ Rzecznik Praw Dziecka, dzieci „za karÄ™” wystawiano na pół godziny na mróz i podawano im zastrzyki z soli fizjologicznej.

Odrębne środki na rehabilitację dzieci

Zmiany zapowiedział też prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Tadeusz Jędrzejczyk.

- ZwiÄ™kszenie dostÄ™pnoÅ›ci opieki specjalistycznej dla dzieci oraz do rehabilitacji dzieci to priorytety Narodowego Funduszu Zdrowia – mówiÅ‚.

NFZ chce polepszyć dostęp do rehabilitacji dla najmłodszych poprzez wyodrębnienie osobnego strumienia finansowania kontraktów na rehabilitację dla dzieci. Do tej pory ośrodki rehabilitujące dzieci musiały rywalizować o te same środki z placówkami, które zajmują się rehabilitacją dorosłych. Zdarzało się, że przegrywały lub dostawały za mało środków w kontakcie.

- Te zmiany sÄ… już w trakcie konsultacji – mówiÅ‚ w rozmowie z portalem Niepelnosprawni.pl Tadeusz JÄ™drzejczyk.

Prezes NFZ wyraził nadzieję, że zwiększy to ilość pieniędzy na rehabilitację dzieci, da to podstawę do konkursów uzupełniających, a w efekcie przyspieszy oczekiwanie na rehabilitację.
Dziecko nie zniknie z systemu

Trudności w dostępie do rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnością to jeden z częstych tematów skarg, które wpływają do Rzecznika Praw Dziecka. W tej sprawie Rzecznik interweniował m.in. u ministra zdrowia, czego wynikiem są przygotowywane zmiany.

- To tylko jedno z rozwiÄ…zaÅ„, o które od szeÅ›ciu lat zabiegam jako Rzecznik Praw Dziecka – mówiÅ‚ Marek Michalak.


Innym konkretnym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu monitoringu losów dziecka od urodzenia do 18. roku życia, nad czym pracowało Biuro Rzecznika Praw Dziecka wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. Jednym z jego punktów jest wprowadzenie i prawne usankcjonowanie dokumentu medycznego - Książeczki Zdrowia Dziecka. Projekt zmian trafił już do Sejmu.

- Nie może być tak, że dziecko znika nam z systemu opieki zdrowotnej i spoÅ‚ecznej, a odnajdujemy je dopiero, gdy ma iść do szkoÅ‚y – tÅ‚umaczyÅ‚ Marek Michalak. – Dlatego wedÅ‚ug projektowanych rozwiÄ…zaÅ„, szpital oprócz zgÅ‚oszenia narodzonego dziecka do UrzÄ™du Stanu Cywilnego zgÅ‚osi je także do wybranego przez rodziców lekarza pierwszego kontaktu i gminy, która bÄ™dzie aktywnie obserwować, co siÄ™ z tym dzieckiem dzieje - czy chodzi regularnie na wizyty, czy jest szczepione. Ile byÅ‚o opisanych medialnie przypadków dzieci chorych, zagÅ‚odzonych, które można by uratować, gdyby byÅ‚y monitorowane i w porÄ™ nastÄ…piÅ‚a interwencja – podkreÅ›liÅ‚ rzecznik.

Aleksander Sopliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, zapewnił też, że jego resort pracuje też nad polepszeniem standardów opieki pediatrycznej. W Polsce wciąż jest za mało pediatrów - niespełna 8 tys. Dlatego kształcenie nowych lekarzy tej specjalności jest jednym z priorytetów ministerstwa, które stworzyło także pięć nowych specjalizacji pediatrycznych, m.in. z zakresu endokrynologii, nefrologii czy pediatrii chorób metabolicznych. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą też mieli szerszą możliwość diagnostyki oraz leczenia w ramach tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.

Źródło www.niepełnosprawni.pl
Polecamy
Kalendarium
trwa inicjalizacja, prosze czekac...Content marketing


Życzymy wszystkiego najlepszego
1% dla ATUT NYSA

Losowy dowcip NA OSTRO


Copyright © PUWO Wojciech Puchacz 2014-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.